Nemůžete zvýšit platy? Zkuste další léky na „zaječí úmysly“ zaměstnanců.

14. 11. 2022
Novinky

Zaměstnavatelé, vlnu žádostí o zvýšení platu můžete očekávat za tři, dva, jedna… Podle našeho průzkumu vás přes 50 % zaměstnanců už brzy chystá požádat o přidání peněz. Aby ne, rekordní pokles reálných mezd a bobtnající inflace jim jinou možnost nedávají. Vy si ale možná nemůžete dovolit platy zvednout. Pak riskujete, že nespokojení lidé odejdou. A možná i něco mnohem horšího.  

mailing predel 800x220 1

Zoufalí lidé dělají zoufalé věci

Podle Barometru zaměstnanců jen 5 % z nich věří, že jim zaměstnavatel se žádostí o navýšení peněz vyhoví. Zato více než polovina naopak očekává opak. A už se na to připravují. Co mají v plánu? Nejčastěji se začnou poohlížet po nové práci, anebo rovnou půjdou „o dům dál“. Toto radikální řešení ale zvolí jen něco málo přes 10 % lidí.

Nenechte si firmu rozložit zevnitř

Nespokojenost a pocit nedocenění zaměstnanců je jako tiše tikající bomba. Anebo jako kyselina, která vaši dosud plně funkční firmu rozleptá zevnitř. Ještě horší (a častější) reakcí než podání výpovědi totiž je, že lidé u vás sice zůstanou, ale zároveň si začne hledat jiné místo. Samozřejmě tajně.

Takových bude přes 25 %. Dalších 18 % také zůstane, ale negativní výsledek vyjednávání o mzdě se projeví na jejich angažovanosti, loajalitě i výkonu.

Proč je právě teď klíčová loajalita a angažovanost zaměstnanců

A to už jde pěkně velká skupina zaměstnanců, kteří nebudou loajální, nebudou se ve firmě angažovat, budou nespokojeni a demotivováni. Ztratí výkonnost, úsměv, ochotu a vstřícnost. To pocítí nejen jejich kolegové, ale i klienti vaší firmy.

„Krvácet“ budete zejména, stane-li se tak u zaměstnanců v „první linii“ (přepážky, recepce, pokladny, obchodní zástupci, prodejci a tak dále). I když uvnitř vaší firmy vše funguje jako na drátkách, jediná špatná zákaznická zkušenost toto vše vše hravě přebije.

Z dob covidové krize víme, že právě loajalita, angažovanost a spokojenost jsou pro přežití firmy v jakékoli krizi naprosto klíčové. Proto byste je jako zaměstnavatelé měli podporovat. Otázka za milion zní: „Jak?“

Zaměřte se na okamžitou pomoc

Momentálně je mezi zaměstnanci nejžádanější pomoc, která dovede rychle a účinně ulevit rodinnému rozpočtu. A nemusí se jednat hned o několik tisícovek navíc k výplatě – kromě peněz může jít třeba o navýšení benefitů nebo o vyšší účelové příspěvky.

V tom případě máte v ruce hned několik způsobů efektivní pomoci, kterou si jako firma můžete odečíst z daňového základu:

  • V případě stravování můžete snadno a doslova „přes noc“ navýšit hodnotu papírové stravenky či eStravenky
  • dopravy může lidem poskytnout například o účelový příspěvek na pohonné hmoty nebo služební auto pro soukromé účely
  • Žádaná bude čím dál více také finanční podpora práce na home-office
  • Stejně tak mezi zaměstnanci výrazně roste popularita slev a cash back programů

Možností tedy máte celou řadu. V té souvislosti ještě dodáme, že s podporou vzdělávání nebo příspěvkem na očkováním proti covidu naopak pravděpodobně nezabodujete.

S aplikací Můj Up pomáháte cíleně a ihned

Pokud potřebujete poradit, jak nejlépe pomoci zaměstnancům v nejisté době, ozvěte se nám. Anebo si ve firmě stáhněte bezplatnou aplikaci Můj Up. Vy nebo vaše HR oddělení v ní můžete zaměstnancům distribuovat příspěvky na stravování, zaměstnanecké benefity, slevy a cashbacky a další přilepšení. Na pár kliknutí, cíleně a s ohledem na jejich potřeby (přímo v aplikaci se můžete zaměstnanců zeptat, kterou formu pomoci by každý z nich ocenil nejvíce).

Kromě toho, že kromě daní si ušetříte i spoustu papírování, vyšlete mezi své lidi důležitý signál. A to že i v bouřlivých časech vám na nich záleží a děláte vše, co je ve vašich silách, abyste jim pomohli.

S lidmi, kteří vám důvěřují a cítí se vyslyšeni, pak překonáte i tu nejhorší krizi.

Držíme vám palce!

Autor

Ruben Vančo

Innovation Marketing Manager
otec dvou dcer, zastánce výkonnostního marketingu, zrychlující se půlmaratonec, amatérský milovník malých scén, fanoušek elektro swingu, kávový hedonista, veselý cyklista, užaslý pozorovatel…

Ostatní články

Novinky UP Jaké budou pracovní modely v roce 2024?

Pracovní modely roku 2024 – práce z domova, hybridní modely, plný návrat do kanceláří – co chtějí zaměstnanci a co CEO. A co profese, které musí být v práci fyzicky? Práce z domova – od benefitu k hybridním modelům. Do roku 2019 převládalo přesvědčení, že práce z domova (home office), resp. práce na dálku, by bránila onboardingu, ohrožovala firemní kulturu i […]

Novinky UP NastUpuje nová éra! A s ní přichází…

Zimní vítr nepřivál jen první vločky, ale také velké změny. Možná to otřese celým vaším vesmírem, protože se chystáme pohnout světem HR a firemní motivace. Platforma Můj Up přichází s inovativním balíčkem Universo+, která má jediný cíl – budovat zdravou firemní kulturu odshora až dolů!

Novinky UP Upusťte od papírování. Digitalizace vám zjednoduší práci a šetří životní prostředí.

Dnešní doba má neúprosné tempo v zavádění technologií a digitalizaci všemožných procesů. Udržet krok s aktuálními trendy, mít stále přehled o novinkách, a přitom zajistit hladký chod společnosti není jednoduché. Aplikace Můj Up představuje skvělé řešení pro vás i vaše zaměstnance.

Novinky UP VstUpte do digitální éry. Usnadněte si práci zapojením moderních technologií.

Světová pandemie změnila mnohé, včetně standardního pracovního modelu a nároků zaměstnanců na motivaci a odměny. Stále populárnější je zapojení moderních nástrojů do pracovního procesu, čímž dochází ke zjednodušení
a zpříjemnění práce pro všechny strany. Jak udržet zaměstnance informované a motivované i v době home officové?

Novinky UP SoUpeříte s inflací? Pomůžeme vám vyhrát!

Inflace dosahuje nevídaných výšin
a ceny prakticky všeho rostou jako divé. Mnozí zaměstnanci přemýšlí, jak zvládnou nadcházející období, někteří volají po navýšení platu, aby vůbec vyšli a jiní dokonce zvažují změnu zaměstnání, aby mohli dosáhnout na zvýšení svého měsíčního příjmu. Prognózy nejrůznějších odborníků navíc hrozí, že s koncem roku se situace ještě přiostří. Jak vyváznout z této nelehké situace s lehkostí a bez ztráty kytičky?

Novinky UP Upevněte svoji pozici na trhu práce: Správně nastavené benefity pomohou s motivací zaměstnanců

Jistě jste zaznamenali, že světová pandemie výrazně pomohla urychlit digitalizaci. Firmy dnes mohou podporovat a motivovat své zaměstnance způsoby, o nichž se jim před pár lety ani nesnilo. Dovolte nám inspirovat Vás, jak udržet krok s dnešní digitální dobou.

Novinky UP Konec podpory internetového prohlížeče Internet Explorer

Vážení uživatelé, dovolujeme si vás informovat, že společnost Microsoft přestává podporovat internetový prohlížeč Internet Explorer.

Novinky UP Buďte vůči svým zaměstnancům otevření a sdílejte s nimi pravidelně, co se ve vaší firmě děje.

Iniciativní zaměstnanci s chutí do práce, to je sen každého zaměstnavatele. Ale kde je vzít? A kolik vás to bude stát? Odpovědi na tyto i další otázky, které se vám právě tvoří v hlavě, naleznete v našem článku. A zaručujeme, že atmosféru ve vaší firmě to pozvedne na vyšší úroveň.

Novinky UP Použijte benefity jako teleport na svoji příští dovolenou

Vaše benefitní body či volnočasové poukázky vám teď zkrátí čekání…

Novinky UP Průzkum: Až 40 % zaměstnanců bude chtít zvýšení platu

Z našeho výzkumu mezi tisícovkou zaměstnanců vyplývá, že se letos firmy musí připravit na vyšší nároky svých lidí. Kromě zvýšení platu je mezi zaměstnanci zájem o nové benefity a hybridní způsob práce z kanceláře a z domova. Naopak zájem o povýšení, nebo bonus za očkování proti covidu v tomhle roce zaměstnance moc lákat nebude. K […]

Novinky UP Návrat do normálu mohou zkomplikovat závislosti

Náchylnost k závislostem, kterou přinesla pandemie a práce z domova, nám může zkazit radost z ústupu covidové éry. Konkrétně můžeme vinit nedostatek společenského života, strach o blízké a práci nebo změnu režimu a nové povinnosti spojené například s distanční výukou. Ne každý to ustojí, a tak sáhne třeba po sladkostech, počítačových hrách, nebo alkoholu.

Novinky UP Kalendárium HR událostí

HR svět prochází bouřlivými a stále se zrychlujícími změnami. Pokud je personalistika vaším životním posláním, v téhle situaci si jen těžko můžete nechat „ujet vlak“. Aby se to nestalo, už dnes vám dáváme vybrat z HR akcí pro rok 2022. Každá z nich funguje jako lístek do první třídy na vaší cestě k rychlé orientaci […]

logo novinky up Konsolidační balíček a benefity v roce 2024

Zajímá vás, jak vládní konsolidační balíček ovlivní zaměstnavatele a jak můžete efektivně optimalizovat své náklady?

logo novinky up Optimální hodnota stravenky pro rok 2024 je 211 Kč

Ve světle nového roku přinášíme povzbudivé zprávy o stravenkách pro rok 2024. S ohledem na současnou ekonomickou situaci a rostoucí ceny obědů optimální hodnota stravenky vzrostla. Nečekejte proto, a navyšte svým zaměstnancům hodnotu stravenek a eStravenky co nejdříve.

logo HRNews Důvěra je v práci důležitá pro 9 z 10 lidí, současné krize ji oslabují

Důvěra v nadřízeného je důležitá pro 90 % zaměstnanců. Pro 9 z 10 lidí je také podstatné, aby jejich nadřízený důvěřoval jim. V posledních složitých letech prochází ale důvěra ve firmách velkým testem. A zaměstnanci pociťují spíše její pokles, obzvlášť to platí pro zkušenější lidi nad 50 let. Na spokojenost zaměstnanců přitom může mít větší […]

IDNES.cz logo mensi Průměrná mzda reálně klesla o necelých deset procent. Už potřetí v řadě

Reálné mzdy Čechů klesají, a to i navzdory tomu, že průměrná mzda roste. Ve druhém čtvrtletí vzrostla oproti stejnému období předchozího roku o 4,4 procenta. Vlivem inflace reálné mzdy spadly o 9,8 procenta, vyplývá z dat Českého statistického úřadu. Pro většinu zaměstnavatelů je přitom nereálné držet s inflací tempo.

Twitter McKinsey & Company Nejoblíbenější zaměstnanecké benefity přelomu roku

„Pandemie se stala živnou půdou pro rozvoj závislostí a nejedná se…

LinkedIn Stéphane NICOLETTI Nejlepší dárek je ten, který si můžete vybrat sami. Víte komu, my víme jak.

Přemýšlíte, jak na Vánoce odměnit své zaměstnance a lámete si hlavu…

logo forbes Pandemie se stala živnou půdou pro rozvoj závislostí. Jak je rozpoznat a předcházet jim?

Vývoj posledních týdnů ukazuje…

logo euroCZ O zvýšení platu se bojí říct 30 procent zaměstnanců, vyplývá z průzkumu.

Z průzkumu společnosti Up Česká republika vyplývá…

Nevyhazujte to! Nabídněte použité věci kolegům s funkcí Bazar

Než vyhodíte použité kolo, nábytek, oblečení nebo cokoli dalšího…

LinkedIn Up Česká republika Na letošní konferenci People Management Forum HR Know How nesmíme chybět

Letošní největší akce PMF…